Encyklopedia psów

Spis ras psów z opisami i poradami dla właścicieli


Jamniki – psy polujące

Jamnik

Jamnik to mały pies myśliwski o nietypowej budowie. Ma krótkie łapy i wydłużone ciało a ich długość osiąga maksymalnie 30 cm.

jamnik

Charakter

Pomimo niewielkich rozmiarów jamniki nie nadają się do roli piesków salonowych. Są na to zbyt energiczne i żywiołowe. Jako właściciele jamników trzeba zaplanować odpowiednią ilość czasu na długie spacery. Wybierając jamnika, należy również ostrożnie podejść do kwestii innych zwierząt domowych: obce zwierzątka oraz takie, które spotkają poza domem, mogą postrzegać jako zdobycz. Z charakteru jamniki wyróżniają się dużą odwagą oraz nieustraszonym podejściem. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ podczas polowań te odważne czworonogi często napotykały na silną zwierzynę. Ta cecha widoczna jest również u dzisiejszych przedstawicieli tej rasy: jamniki nie boją się zadzierać z większymi psami i zaciekle bronić swoich racji. W stosunku do ludzi są przyjazne, zaś do obcych podchodzą z rezerwą. Nie przywiązują się do człowieka w takim stopniu jak psy innych ras. Ze względu na swoje nieufne i ostrożne usposobienie doskonale sprawdzają się w roli psów stróżujących.

Wychowanie

Jamniki są niezwykle pewne siebie, wiedzą czego chcą i potrafią mieć o sobie bardzo wysokie mniemanie. W procesie wychowania tych czworonogów należy więc pozostać konsekwentnym i nie pozwalać, aby te sprytne futrzaki przejęły kontrolę nad domem! Nastawione na pochwały, konsekwentne szkolenie potrafi jednak skłonić je do współpracy. Ważne jest również zapewnienie jamnikowi odpowiednich zajęć: zabawy z elementami tropienia pozwolą mu wykorzystać swoje naturalne instynkty. Również kopanie będzie dla niego prawdziwą frajdą. Ogólnie rzecz biorąc, psy tej rasy preferują długie i zróżnicowane aktywności. Smycz i szelki to w ich przypadku obowiązkowe akcesoria. W szale poszukiwań potrafią bowiem zniknąć w pobliskim gąszczu i ciężko jest wówczas odciągnąć ich uwagę od znalezionego tropu. Nie martwi ich również fakt, że tracą swoich właścicieli z oczu. Podczas wycieczek w dzikie rejony należy pamiętać, że podążanie za tropem królika będzie dla nich ważniejsze niż posłuszeństwo wobec człowieka. Jamniki nie nadają się zatem dla osób początkujących, lecz dla doświadczonych właścicieli, którzy zapanują nad ich silnym instynktem łowieckim.

dog-1018408_1280

Zdrowie

Włócząc się po lesie w dużej bliskości podłoża, jamnik jest szczególnie narażone na atak kleszczy. Akcesoria potrzebne do jego pielęgnacji to zatem szczypce do kleszczy, grzebień oraz szczotka dopasowana do typu sierści. Szkielet oraz stawy jamnika nie są dostosowane do sportów wysiłkowych oraz dużych obciążeń. Należy więc chronić jamnika przed nadwagą i nie narażać ich na zbyt częste pokonywanie schodów.

Filmik na poprawę humoru :) – „jamnik, myśliwska kiełbaska”

Opis jamnika wg FCI